نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


با ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو صنعت گردشگری گیلان به ویژه در بخش گردشگری خارجی متحول می‌شود.

به گفته شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی در صورت موافقت بازرسان‌ خارجی و ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو گردشگری گیلان صنعت گردشگری این استان به ویژه در بخش گردشگری خارجی با تحول چشمگیری مواجه می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بیان کرد که در مجموع برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو یازده سایت از جنگل‌های هیرکانی در استان‌های شمالی کشورمان پیشنهاد شده که سه سایت آن بر این اساس در استان گیلان واقع شده است.

امیر انتخابی به ‌اسامی سایت‌‌های انتخاب شده در گیلان اشاره کرد و افزود که بخش‌هایی از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش سه سایت پیشنهادی استان گیلان است که در جریان ورود بازرسان یونسکو به کشورمان مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه سایت جنگلی لیسار تالش به شدت مورد توجه بازرسان یونسکو واقع شده است عنوان کرد:

رونق صنعت گردشگری استان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان است به همین دلیل موضوع ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی را به شدت دنبال می‌کند.

امیر انتخابی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی صنعت گردشگری گیلان را متحول می‌کند تصریح کرد که‌ بازدید از این اثر ملی و ورود گردشگران خارجی به گیلان منجر به‌ تولید ارزآوری، ثروت،‌ اشتغال‌زایی و در نهایت تقویت هرچه بیشتر صنعت گردشگری استان می‌شود.

وی در ادامه گفت که این اثر طبیعی در صورت ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست یونسکو در پکیج تورهای گردشگری خارجی قرار می‌گیرد و برای بازدید از این اثر تعداد زیادی از گردشگران خارجی به گیلان سفر می‌کنند.

امیر انتخابی با اشاره به اینکه طبق آمار سازمان جهانی با ورود هر گردشگر بین هزار تا هزار و ۳۰۰ دلار ارز وارد کشور مقصد می‌شود، تصریح کرد که‌ از مهم‌ترین فواید ثبت جنگل‌های هیرکانی گیلان در فهرست جهانی میراث فرهنگی یونسکو حفظ جنگل‌،‌ توسعه صنعت گردشگری و ارزآوری است.

وی نگهداری و حفظ جنگل‌های هیرکانی مطابق با استانداردهای جهانی را مورد تأکید قرار داد و گفت که از مهم‌ترین دغدغه‌های جدی بازرسان یونسکو حفاظت از محیط زیست و حیات وحش جنگل‌های هیرکانی، در کنار جلوگیری از بروز هرگونه خسارت و آسیب به این اثر طبیعی جهانی است.

جنگل‌های هیرکانی از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان به شکل نوار سبزی به طول ۸۵۰ کیلومتر کشیده شده ‌که نام این جنگل‌ها از نام قدیم گرگان که در گذشته هیرکان خوانده می‌شد، گرفته شده است.


موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یکی از قدیمی‌ترین موسسات مهاجرتی در ایران است که بیشترین تعداد ویزاهای اقامتی از کشورهای معتبر جهان مخصوصا کشورهای درجه یک اروپایی مانند آلمان، اتریش، سوئد، سوئیس، نروژ، دانمارک، فنلاند و… و بیشترین تعداد کارت اقامت و ویزا را از بهترین کشور مهاجرتی یعنی کانادا دارد.

اگر فردی قصد سفر به کشورهای اروپایی را داشته باشد اول باید به این نکته دقت کند که به علت اینکه کشورهای اروپایی مهاجرپذیر نیستند و اقامت دائم این کشورها فقط از طریق کار کردن و پرداخت بیمه مالیات از حقوق اتفاق می‌افتد؛ پس شخص قطعا باید کشورهایی از اروپا را به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کند که از نظر اقتصادی بسیار قوی هستند. کشور آلمان به‌عنوان غول صنعتی اروپا و داشتن وضعیت طلایی اقتصاد رو به رشد و همچنین پایین بودن نرخ بیکاری که از هر ۳ نفر ۲ نفر مشغول به کار هستند و همچنین ارائه‌ی ویزای کار به افراد بدون نیاز به مدرک زبان و کارفرما، دارای متقاضی بی‌شماری برای مهاجرت است.

از نظر تحصیلی هم کشور آلمان به‌عنوان بهترین مقصد نیز شناخته می‌شود؛ زیرا این کشور دارای سیستم آموزشی رایگان است و خیلی از افراد، متقاضی تحصیل در این کشور هستند.

در مقاله زیر که به موسسه سفیران سروش سعادت اختصاص دارد، ما سعی کرده‌ایم راه‌های مهاجرت به آلمان را به‌صورت مختصر توضیح دهیم تا شما عزیزان متناسب با شرایطتان از ویزاهای طلایی کشور آلمان برخوردار شوید.

آشنایی با آلمان

پایتخت این کشور برلین است. آلمان از نظر جغرافیایی در موقعیت بسیار عالی قرار دارد؛ زیرا با بهترین کشورهای اقتصادی نیز همسایه است. آلمان از سمت شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از سمت جنوب با اتریش و سوئیس و همچنین غرب با فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز است. همین امر موجب شده تا رفت و آمد به این کشورها راحت باشد. حتی برای سرمایه‌گذاری و واردات صادرات.

مهاجرت به آلمان

از دیگر شرایطی که باع شده تا افراد خواهان کشور آلمان باشند، وضعیت عالی آب و هوایی این کشور است؛ زیرا دارای آب و هوایی با بادهای معتدل و خنک غربی و پوشش جنگلی بسیار است.

ویزای کار آلمان به‌عنوان بهترین نوع ویزا

از مهم‌ترین ویزاهایی که افراد اکثرا برای مهاجرت انتخاب می‌کنند، ویزای کار است. کشور آلمان هم همیشه اولویت اول انتخاب افراد برای کار بوده است؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اخذ ویزای کار در کشورهای اروپایی با داشتن کار فرما (JOB OFFER) اتفاق می‌افتد؛ اما این بسیار سخت و اکثرا نشدنی است؛ زیرا اگر کارفرمایی بخواهد از یک فرد ایرانی دعوت به همکاری کند باید عنوان شغلی مربوطه را ۳ ماه داخل آلمان آگهی کند. سپس ۳ ماه دیگر در بقیه کشورهای اروپایی آگهی کند؛ اگر کسی پیدا نشد، عنوان شغلی به فرد ایرانی برسد. از آن جایی که مشخص است قطعا این مورد دور از ذهن و غیر واقعی است که با جمعیت بالای کشور آلمان و دیگر کشورهایی اروپایی یک نفر برای عنوان شغلی مربوطه پیدا نشود پس در نتیجه دریافت ویزای کار مستقیم بسیار سخت است.

نکته مهم: ویزای جستجوگر کار آلمان (job seeker) بدون نیاز به مدرک زبان و بدون نیاز به داشتن کارفرما

این ویزا به ویزای طلایی کشور آلمان معروف است و با داشتن پارامترهای خاص مانند مواردی که در ادامه می‌آیند، به مدت ۶ ماه زمان دارید تا دنبال کار بگردید. زمانی که موفق به پیدا کردن کار شوید و با کارفرما قرارداد ببندید، قادر هستید ویزای خود را به ویزای کار آلمان تبدیل و بلو کارت آلمان را دریافت کنید.

 • شرایط سنی مناسب
 • داشتن مدرک تحصیلی مورد نیاز سفارت
 • داشتن سابقه کار مرتبط و مورد قبول سفارت
 • دانش زبان
 • داشتن انگیزه نامه مناسب (موسسه سفیران سروش سعادت شما را در این امر مهم راهنمایی می‌کند)

برای اطلاعات بیشتر در مورد این فرصت طلایی می‌توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

ویزای تحصیلی کشور آلمان از دیگر ویزاهای پرطرفدار این کشور است و اکثرا در مقاطع دانشگاهی، به علت امکان تحصیل رایگان، افراد به این کشور مهاجرت می‌کنند؛ اما موضوعی که کمی این ویزا را سخت کرده این است این است که دانشگاهای رایگان این کشور اکثرا به زبان آلمانی هستند و افراد برای پذیرش باید حداقل مدرک زبان سطح B1 به بالا را داشته باشند (اگر گرفتن این مدرک برای شخصی در کشور خودش سخت و زمان‌بر است، موسسه سفیران سروش سعادت، پلی برای اخذ مدرک زبان B1 آلمانی در شنگن برای رسیدن به تحصیل رایگان اروپا به شما ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر لطفا تماس حاصل فرمایید) و در دانشگاهای خصوصی و نیمه خصوصی داشتن مدرک زبان آیلس ۶ به بالا نیز مورد قبول است.

ویزای تحصیلی کشور آلمان در یک نگاه

 • شهریه: در اکثر ایالت ها به‌صورت رایگان
 • امکان دریافت بورس: خیر (مگر پس از گذشت چند ترم در خود کشور آلمان)
 • مدرک زبان مورد نیاز: دانشگاهای رایگان سطح B1، دانشگاهای خصوصی آیلتس ۶
 • امکان اخذ ویزای همراه: به صورت همزمانی وجود ندارد
 • امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل: وجود دارد
 • دریافت اقامت پس از تحصیل: در صورت پیدا کردن شغل
 • امکان سفر به کشورهای شنگن: وجود دارد

  مهاجرت به آلمان

بعد از ویزاهای کم هزینه بالا، طبق آمار دیده شده که خیلی از افراد مسن یا بازنشسته، خواهان مهاجرت به آلمان هستند که به این افراد ویزاهای سرمایه‌گذاری آفر داده می‌شود؛ اما موضوع مهم این است که ویزای سرمایه‌گذاری نیازمند مبالغ بسیار بالا و تمکن مالی بسیار خوب است و از همه بیشتر، افراد خواهان ثبت شرکت با مبلغ ۲۵ هزار یورو در این کشور هستند که نوعی ثبت شرکت به صورت استخدامی است، نیازمند طرح تجاری نیست و افراد بر اساس مهارتی که دارند می‌توانند این شرکت را به ثبت رسانده و از اعضای خانواده خود نیز به جای تبعه آلمانی استخدام کنند.

بعد از ویزاهای بالا گاهی دیده شده اشخاص خواهان ازدواج با تبعه آلمانی هستند. در این روش شخصی که تبعه آلمان هست و می‌خواهد با یک فرد خارجی ازدواج کند، باید ثابت کند هزینه‌های اولیه برای امرار معاش دو نفر را دارد که این مورد با داشتن کفاف حقوق ماهیانه برای دو نفر و منزل مسکونی و حساب بانکی و… ثابت می‌شود تا نشان داده شود برای تامین آن‌ها نیازی به کمک دولت ندارد و فرد خارجی هم حتما باید حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح A1 را نیز داشته باشد.

از آن جایی که سیستم تولد کشور آلمان بر اساس سیستم خون است، یعنی اگر فردی بخواهد از طریق تولد به اقامت و تابعیت این کشور برود، باید از پدر و مادر آلمانی متولد شده باشد، در نتیجه این ویزا متقاضی زیادی ندارد.

از دیگر راه‌های مهاجرت به آلمان البته آخرین راه، ویزای توریستی است که البته به دلیل اینکه اکثرا تایپ این ویزا c و کوتاه مدت است، متقاضی کمتری دارد؛ اما نکته‌ای که باید دقت شود این است که شخص حتما باید در سفارت کشور آلمان نظر آفیسر را در باب اینکه پس از ورود به آلمان به کشور مبدا خودش باز می‌گردد، جلب کند که آفیسر فکر نکند فرد می‌خواهد در کشور مقصد پناهنده شود و ویزای توریستی فرد را ریجکت کند. پس در نتیجه فرد باید حتما با وکیل پروسه خود را اقدام کند تا آفیسر به پناهندگی فکر نکند.

همان طور که در بالا ذکر شد راه‌های مهاجرت به آلمان زیاد هستند؛ اما اینکه افراد چه راهی را انتخاب کنند که از ریسک پایین برخوردار شوند باید حتما در این راه با وکیل مشورت کنند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با داشتن وکلای مجرب در زمینه مهاجرت به آلمان شما را یاری می‌کنند.


بهترین زمان سفر به باتومی، اقامتگاه تفریحی آجارستان در کشور سرسبز گرجستان چه زمانی از سال است؟

باتومی، پایتخت تابستانی کشور گرجستان با پس‌زمینه‌ای از تپه‌های مه‌آلود در سال‌های اخیر شاهد رشد هتل‌ها و جاذبه‌های جدید چون قارچ‌ها بوده، اما کماکان بخشی از جذابیت دلربای خود را به شکوه اصیل قرن‌های گذشته مدیون است.

دیدنی های باتومی از جمله پارک بلوار باتومی، موزه صنعت برادران نوبل، کلیسای جامع مادر مقدس و باغ گیاه‌شناسی باتومی در تمامی مواقع سال میزبان گردشگران زیادی هستند. هم‌اکنون تور باتومی از محبوب‌ترین تورها در میان تور گرجستان به شمار می‌آید.

زمان سفر باتومی

برای مسافرانی که از ترکیه می‌آیند، باتومی با جو آرامش‌بخش، مکان‌های اقامتی متعدد، رستوران‌های خوب و زندگی شبانه پویا، معرف خوبی برای گرجستان است.

مقاله‌های مرتبط:

باتومی را با اقلیم نیمه‌گرمسیری مرطوب و آب و هوای ساحلی به همراه زمستان‌های سرد بدون برف و تابستان‌هایی با گرمای متعادل می‌شناسند.

باتومی در اواخر قرن نوزدهم به‌عنوان پایانه غربی راه‌آهن از باکو گسترش یافت و پس از آن، یک پنجم تولیدات نفتی جهان در همین خط جابه‌جا شد. یک پالایشگاه و خط لوله نیز در همان سال‌ها توسط لودویگ نوبل (برادر آلفرد، مخترع سوئدی دینامیت) در باتومی ساخته شدند.

باتومی به‌عنوان یک بندرگاه آزاد به سرعت تبدیل به اقامتگاه تفریحی مدرن در گوشه جنوبی امپراطوری روسیه شد. در عصر شوروی، مرز میان باتومی و ترکیه بسته بود.

نوسازی و معماری جدید ساختمان‌های این شهر، باتومی را تبدیل به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری دریای سیاه کرده است.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس آب و هوا

زمان سفر باتومی

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس آب و هوا، ۱۶ آوریل تا ۱۶ جولای (۲۷ فروردین تا ۲۵ تیر) و ۲۷ آگوست تا ۱۸ نوامبر (۵ شهریور تا ۲۷ آبان) است.

باتومی در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، نمره ۶۳ از ۱۰۰ را دارا است

دمای میانگین در باتومی در زمان‌های مختلف سال به شدت متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا به غیر از چند هفته بسیار سرد در زمستان، در بیشتر سال دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال کم است. باتومی در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، نمره ۶۳ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به دنبال سفر در گرم‌ترین ماه‌های سال هستید، در ماه آگوست، جولای و ژوئن به این شهر بروید. گرم‌ترین زمان سال در اواخر ماه جولای (اوایل مرداد) با دمای میانگین ۲۸٫۲ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۲۱٫۶ درجه سانتی‌گراد در شب‌ها است.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس دمایی که حس می‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می‌وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که دمایی که ما حس می‌کنیم، به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه‌های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلی‌متر در ماه گفته می‌شود) یعنی آوریل، می و ژوئن به باتومی بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی) است.

چه زمانی می‌توانید با بارش برف در باتومی روبه‌رو شوید؟

گزارشات هواشناسی نشان می‌دهند که احتمال بارش برف در ماه ژانویه به‌خصوص در اواخر ماه و اوایل فوریه (اوایل تا اواسط بهمن) بسیار بالا است. بهترین زمان اسکی در باتومی، روزهای آخر ماه ژانویه (اوایل بهمن) است.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس رطوبت و وزش باد

باتومی دارای ماه‌های مرطوب زیادی است. کم رطوبت‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۵۶٫۶ درصد، ماه دسامبر و مرطوب‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۷۵٫۴ درصد، جولای است.

وزش باد در باتومی، معمولا متوسط است. پربادترین ماه‌های سال، دسامبر و سپس ژانویه و نوامبر هستند. باد ماه دسامبر با سرعت ۲۱٫۵ کیلومتر بر ساعت، یک باد متوسط به شمار می‌آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در باتومی در اواخر دسامبر، ۳۸ کیلومتر بر ساعت است که یک باد تازه به شمار می‌آید.

مقاله‌ی مرتبط:

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ‌ترین ماه‌های گردشگری باتومی، ژوئن، جولای و می هستند. قیمت هتل‌ و بلیط هواپیما در این ماه‌ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می‌توانید کمی هزینه‌های خود را کاهش دهید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری باتومی، نوامبر است؛ زمانی که با ارزان‌ترین قیمت هتل‌ها روبه‌رو می‌شوید.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

زمان سفر باتومی

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی تقریبا سرد می‌شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۱۲٫۲ تا ۲۳٫۷ درجه سانتی‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، هوا گرم‌تر می‌شود. بارش باران با متوسط صفر روز بارش موثر در ماه در بهار، در کمترین حالت خود است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری باتومی است و همین موضوع این فصل را زمانی ایده‌آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می‌کند.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

زمان سفر باتومی

ماه‌های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به‌صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه‌ها با صفر تا ۱ روز بارش موثر در ماه، میزان بارش متوسطی را تجربه می‌کنند.

ماه‌های ژوئن تا آگوست، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در باتومی هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل‌ها و پروازها روبه‌رو شوید.

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

زمان سفر باتومی

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۱۵٫۲ تا ۲۶٫۶ درجه سانتی‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، به شما احساس دلپذیری القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به‌صورت میانگین صفر تا ۱ روز بارش موثر برف و یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز از فصول خلوت گردشگری باتومی است.

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

زمان سفر باتومی

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۱۰٫۲ تا ۱۵٫۷ درجه سانتی‌گراد در باتومی بسیار سرد است. به‌صورت میانگین صفر روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، فصل خلوت گرشگری باتومی است، بنابراین قیمت هتل و بلیط هواپیما کاهش می‌یابد.

بهترین زمان سفر به باتومی بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال شهری باتومبا (Batumoba)

فستیوال باتومی

فستیوال شهری باتومبا، محبوب‌ترین فستیوال در میان مردم شهر باتومی است که هر سال در اوایل پاییز برگزار می‌شود. از برنامه‌های مفرح این فستیوال می‌توان به فعالیت‌های در فضای باز از جمله رژه‌های جشن، اجراهای تئاتر، کنسرت، غرفه‌های خیابانی، نمایشگاه‌ها و غیره اشاره کرد.

فستیوال بین‌المللی تماشای پرندگان (International Birdwatching Festival)

فستیوال باتومی

هر سال در ماه سپتامبر، فستیوال بین‌المللی تماشای پرندگان در آجارا برگزار می‌شود. متخصصین خارجی، داوطلبان و گردشگران از کشورهای مختلف به این منطقه می‌آیند تا مهاجرت دسته‌جمعی و عظیم پرندگان شکاری و دیگر گونه‌ها در ساحل شرقی دریای سیاه را تماشا کنند.

در چارچوب این فستیوال، سمینارها، سخنرانی‌ها و گشت‌و‌گذارهای سرگرم‌کننده توسط متخصصین گرجستانی و خارجی در مناطق تماشای پرندگان از جمله بلوار باتومی، بندرگاه باتومی، پارک ملی کولختی (Kolkheti National Park) و دلتای کروکی (Chorokhi delta) برگزار می‌شود.

تماشای پرندگان، یکی از پرطرفدارترین مسیرهای گردشگری دوستدار محیط زیست، پتانسیل بالایی در منطقه آجارا دارد. ساحل دریای سیاه، به‌خصوص در مجاورت باتومی به‌عنوان راهروی مهاجرت شرق دریای سیاه شناخته می‌شود.

بیش از یک میلیون پرنده شکاری از این منطقه در سال مهاجرت می‌کنند. ساحل دریای سیاه رتبه سوم در حجم مهاجرت پرندگان در دنیا را دارا است و همین موضوع، گردشگران و دانشمندان زیادی را از سراسر جهان به باتومی می‌کشاند.

فستیوال بین‌المللی تماشای پرندگان از سال ۲۰۱۲ در منطقه آجارا برگزار می‌شود و هدف اصلی آن، گسترش گردشگری تماشای پرندگان در آجارا و حفظ گونه مهاجر پرندگان شکاری است.

فستیوال جاز دریای سیاه (Black Sea Jazz Festival)

فستیوال باتومی

در لیست فستیوال‌های بین‌المللی، فستیوال جاز دریای سیاه، جایگاه خاصی دارد. این رویداد از سال ۲۰۰۷ تاکنون، هر سال تابستان به هویت فرهنگی باتومی، جانی تازه داده است.

به غیر از جاز، سبک‌های دیگر موسیقی نیز در این فستیوال به مخاطبان ارائه می‌شود. از زمان تاسیس فستیوال جاز، ناحیه آجارا با میزبانی از موسیقیدانان مشهور بین‌المللی، گروه‌ها و هنرمندان گرجستانی و خارجی، تبدیل به قطب فرهنگی گرجستان شده است.

فستیوال بین‌المللی فیلم خانه هنر باتومی (Batumi international art-house film festival)

فستیوال باتومی

وقتی حرف از هنر به میان می‌آید، به هیچ وجه نباید فستیوال بین‌المللی فیلم خانه هنر باتومی را از دست داد. این رویداد از سال ۲۰۰۶ هر سال در فصل پاییز، میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر در باتومی است.

تمرکز اصلی این رویداد بر خانه هنر و تولیدات مستقل فیلم است. هنرمندان سینمای گرجستان در این رویداد بین‌المللی می‌توانند با کارگردانان مشهور، تهیه‌کنندگان و منتقدان فیلم ملاقات کنند و تجارب خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارند.

دوستداران فیلم نیز در این فستیوال درست به اندازه هنرمندان لذت خواهند برد، زیرا فیلم‌های جدید روز دنیا در سینماها به نمایش در می‌آیند. سمینارها و کارگاه‌ها نیز بخشی از فستیوال فیلم هستند که در آن، متخصصین گرجستانی و خارجی، کلاس و بحث‌های خود را برگزار می‌کنند.

فستیوال گردشگری روستایی گانداگانا (Gandagana)

فستیوال باتومی

از سال ۲۰۱۵، ناحیه آجارا در ماه اکتبر هر سال میزبان فستیوال گردشگری روستایی گانداگانا است. در طول دو روز پیاپی، میدان اروپا در باتومی میزبان محصولات و غذاهای مناطق مختلف ناحیه آجارا است. هیجان‌انگیزترین بخش این فستیوال، تزئینات بازار است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد به سراسر آجارا بدون حتی ترک کردن باتومی، سفر کنند.

امتحان کردن غذاهای شناخته‌شده و نوشیدنی‌های بی‌نظیر و شرکت در کلاس‌های آشپزی، بخش اصلی این فستیوال هستند. اجراهای گروه‌های موسیقی مدرن و فولکلور و مسابقات خنده‌دار نیز از بخش‌های جذاب گانداگانا هستند.

باتومی؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه  دما (سانتی‌گراد)   میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه ۷٫۹ ۰٫۵
فوریه ۸٫۲ ۱
مارس ۹٫۹ ۰٫۳
آوریل ۱۲٫۴ ۰
می ۱۷٫۷ ۰
ژوئن ۲۱٫۶ ۰
جولای ۲۳٫۷ ۰٫۵
آگوست ۲۴٫۴ ۰٫۵
سپتامبر ۲۱٫۵ ۰
اکتبر ۱۷٫۳ ۰
نوامبر ۱۲٫۹ ۰٫۵
دسامبر ۹٫۸ ۰

میانگین ماهیانه دما و بارش در باتومی

چه زمانی به باتومی برویم

ماه حداقل دمای میانگین حداکثر دمای میانگین تعداد روزهای بارانی
ژانویه ۴٫۹ ۱۱٫۵ ۱
فوریه ۴٫۸ ۱۱٫۸ ۲
مارس ۶٫۲ ۱۳٫۸ ۱
آوریل ۹ ۱۶٫۱ ۰
می ۱۴٫۳ ۲۰٫۷ ۰
ژوئن ۱۸٫۲ ۲۴٫۷ ۰
جولای ۲۰٫۳ ۲۷ ۳
آگوست ۲۱ ۲۷٫۸ ۲
سپتامبر ۱۸٫۱ ۲۵٫۲ ۱
اکتبر ۱۴٫۱ ۲۱٫۲ ۰
نوامبر ۹٫۷ ۱۶٫۹ ۲
دسامبر ۶٫۷ ۱۳٫۷ ۰

حداقل و حداکثر دما در باتومی


چالوس از شهرهای سرسبز شمالی ایران است که جاذبه‌های طبیعی بکر و تاریخی متنوعی دارد. این شهر هرساله میزبان گردشگران بسیار داخلی و خارجی است.

مقاله‌های مرتبط:

چالوس یکی از شهرهای کهن و سرسبز خطه شمال ایران است که هرساله افراد بسیاری برای گذراندن اوقات فراغت خود به آن سفر می‌کنند. این شهرستان که یکی از توریستی‌ترین مناطق شمال ایران به شمار می‌رود و دارای محبوبیت بسیاری است، جاذبه‌ها و دیدنی های چالوس متعدد بسیاری نیز دارد. این منطقه که به عقیق همیشه سبز شهرت دارد، علاوه بر طبیعت سرسبز و زیبا از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت است و به همین دلیل دیدنی‌های تاریخی متعددی نیز دارد و در تور مازندران گردی با دیدنی‌های این شهر نیز آشنا می‌شوید.

آبشار آکاپل

آبشار آکاپل

عکس: گروه مشاورین آکاپل

آبشار آکاپل با چشم‌اندازی سرسبز و زیبا در میان جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت قرار گرفته است. این آبشار یکی از پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد کلاردشت است که همراه با دریاچه ولشت و جنگل‌های زیبا محبوبیت بسیاری را در میان گردشگران کسب کرده است.

آبشار سواسره

آبشار سواسره با ۱۰۰ متر ارتفاع، آب فراوانی دارد و در منطقه کوهستانی و بکر بلده واقع شده است. 

آبشار هریجان

آبشار هریجان

عکس: آساسرا

آبشار هریجان با بیش از ۹ متر ارتفاع یکی از منحصر به فردترین آبشارهای رشته کوه البرز است که در روستایی با همین نام واقع شده است. این روستا در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران به چالوس قرار دارد. این آبشار که آب فراوانی دارد در پایین دست به چندین آبشار کوچک دیگر تبدیل می‌شود و همین زیبایی آن را دو چندان کرده است.

پارک جنگلی چالوس

پارک جنگلی چالوس

عکس: الوویلا

پارک جنگلی چالوس در میان جاده تهراه به چالوس واقع شده است که رودخانه‌ایی از کنار آن عبور می‌کند. این پارک امکانات متعدد رفاهی همچون جایگاه بازی، میز و نیمکت برای گردشگران دارد و امکان اقامت را برای آن‌ها فراهم کرده است.

پارک جنگلی و تله کابین نمک آبرود

 تله کابین نمک آبرود

عکس: علاالدین تراول

پارک جنگلی نمک آبرود با بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت با حفظ سیستم‌های اکولوژیکی یکی از پارک‌های جنگلی سرسبز و زیبای ایران به شمار می‌رود. برخی از گونه‌های گیاهی شمشاد در این منطقه بیش از ۷۰۰ سال عمر دارند. این پارک که طبیعتی بکر و سرسبز دارد یکی از مناطق اصلی گردشگری در چالوس به شمار می‌رود. تله کابین نمک آبرود که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه است در این پارک قرار دارد. این تله کابین گردشگران را به بالای قله مدوبن منتقل می‌کند که در آنجا امکانات متعددی برای پذیرایی از مسافران آماده شده است. این تله کابین ۲۴ کابین ۴ نفره دارد که به طور میانگین روزانه حدود یک هزار الی دو هزار نفر مسافر را جابه جا می‌کند.

دریاچه سد دریوک

دریاچه سد دریوک

عکس:‌ ایران بکر

دریاچه سد دریوک در دامنه کوه دال کمر و در مقابل دره ولی آباد هزارچم با مساحت بالغ بر یک هکتار واقع شده است. عمق این دریاچه حدود ۵ متر و آب آن شیرین است. باتوجه به اینکه اطارف دریاچه از مراتع و مزارع پوشیده شده، زیستگاه پرندگان بومی و وحشی بسیاری نیز است. در فصل سرما و زمستان پرندگانی همچون مرغابی و غاز در اطراف آن مشاهده می‌شود.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت

عکس: See Iran

دریاچه ولشت در میان دره‌ایی عمیق در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد. این دریاچه حدود ۱۳ هکتار وسعت دارد و دارای آب شیرینی است. عمق آن به بیش از ۲۰ متر می‌رسد و زیستگاه پرندگان مهاجر و ماهی‌های گوناگونی است. این دریاچه که محبوبیت و شهرت بسیاری در نزد گردشگران دارد به دلیل قرار گرفتن در میان دره، از دید پنهان است و دارای چشم‌اندازی بکر و زیبا است.

دریاچه حصارچال

دریاچه حصارچال

عکس:‌ See Iran

دریاچه حصارچال در میان ارتفاعات بکر منطقه کلاردشت واقع شده است که آب آن اغلب بسیار سرد است و برای شنا مناسب نیست.

مرداب کندوچال

مرداب کندوچال

عکس: See Iran

مرداب کندوچال با مساحتی بالغ بر یک هکتار و حدود ۵ متر عمق در میان جنگل انبوه فین چالوس واقع شده است. سطح این مرداب پر از نی گیاهان مردابی است و اطارف آن نیز از درختان انبوه پوشیده شده است. مرداب کندوچال در ارتفاع حدود ۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و آب آن از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود و به همین علت شیرین است. همچنین پرندگان و حیوانات گوناگونی از این مرداب استفاده می‌کنند.

مرداب هسل

مرداب هسل

عکس: See Iran

مرداب هسل در نزدیکی روستای طلاجو در منطقه‌ایی جنگلی واقع شده است. هسل به معنای آب راکد است. درگذشته آب این مرداب حجم بیشتری داشته و عمق ان به ۱۵ متر نیز می‌رسیده است. این مرداب زیستگاه لاک‌پشت‌ها، وزغ‌ها و زالوها نیز بوده است که امروزه به دلیل ساخت و ساز جاده در اطارف آن کمتر مشاهده می‌شوند.

ساحل رادیو دریا

ساحل رادیو دریا

عکس:‌ See Iran 

ساحل رادیو دریا نزدیک‌ترین ساحل به شهر تهران است که امکانات متعددی همچون رستوران، آلاچیق، هتل آپارتمان، منطقه ویژه شنا و … برای گردشگران فراهم کرده است.

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه از توابع بخش کلاردشت شهرستان چالوس در استان مازندران است. در این منطقه در اغلب اوقات سال مه غلیظ و سیاه رنگی همه جا را پوشانده و از این جهت آن را سیاه بیشه نامیده‌اند. منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه به وسعت ۹۰۰۰ هکتار در استان مازندران واقع است.

منطقه حفاظت‌ شده چهار باغ

منطقه حفاظت‌ شده چهار باغ

عکس: Iran Deserts

منطقه حفاظت‌ شده چهار باغ در حوالی منطقه سیاه بیشه در کیلومتر ۹۰ جاده کرج به چالوس واقع شده است. منطقه جنگلی چهار باغ با مساحتی افزون بر ۱۹ هزار هکتار که شامل اکوسیستمی جنگلی کوهستانی و رودخانه‌ای و در برگیرنده روستاهای زیادی از جمله دلیر، ایلت، مچر، نوکرس، واسپول، دزماکوی، کیجان، انگورن، چهار باغ و پولادکوه است. همچنین دارای گون‌های جانوری از جمله پازن (کل و بز)، خرس، پلنگ، مرال، شوکا، روباه، گرگ، خوک، کب دری، کبک معمولی و عقاب طلایی است و از نظر زیست‌محیطی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این منطقه ۲ محیط‌بان وظیفه حفاظت و حراست از مواهب طبیعی و محیط زیست را عهده‌دار هستند.

پل زغال

پل زغال بر روی رودخانه چالوس در دوره پهلوی اول ساخته شده که براساس کتیبه موجود بر روی بدنه پل سال ساخت آن مربوط به ۱۳۱۷ است. این پل با طول ۳۸ و عرض ۶ متر درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاخ اجابت

کاخ اجابت

عکس: ایران بکر

کاخ اجابت در روستایی با همین نام با شیوه و سبک معماری اروپایی در دوره پهلوی احداث شده است. این کاخ دارای تزیینات و گچبری‌های زیبا، لوسترهایی گران‌بها و درختان انبوه سرسبزی دارد.

کاخ چایخوران

کاخ چایخوران

عکس:‌خبرگزاری مهر

کاخ چایخوران با مساحتی بالغ بر ۴ هزار متر مربع دارای یک طبقه و یک زیرزمین است که در دوره پهلوی اول در جنوب میدان معلم چالوس بنا شده است. برخلاف تزیینات پرزرق و برق آن دوران این کاخ کاملا ساده و بی آرایه احداث شده است. این کاخ که از معماری اروپایی الهام گرفته است دارای دو ورودی اصلی در ضلع غربی و شرقی بوده و فضاهای داخلی ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلی و خدماتی بوده است که با راهروی میانی به هم مرتبط می‌شوند. بخش اصلی شامل بالکن ستون‌دار شمالی و دو تالار مربع شکل در جنوب آن و یک تالار مستطیل شکل در جهت شمالی و جنوبی است که با تزیینات زیبای گچبری آراسته شده‌ است. بخش خدماتی دارای دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در دو سوی شرقی و غربی است. مصالح عمده بکار رفته در این کاخ سنگ و آجر است و پوشش بام آن به صورت شیروانی و تراس آن به شیوه خاصی نرده چینی شده و این کاخ همانطور که از نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و کوتاه مدت بکار می‌رفته‌ است. کاخ چایخوران در سال ۱۳۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دبستان پروین اعتصامی

دبستان پروین اعتصامی در سال ۱۳۱۲ همزمان با احداث کارخانه حریربافی به عنوان رستوران کارخانه ساخته شد و در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ مرکز فرماندهی نیروهای ارتش شوروی سابق بود. پس از خروج متفقین از سال ۱۳۲۵ به مدرسه شاپور و بعدها پروین اعتصامی تغییر کاربری داد. ساختمان مدرسه از یک طبقه و زیرزمین تشکیل شده‌ است و سردر آن در ضلع جنوبی دارای تزییناتی است.

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان از کاروانسراهای کوهستانی است که در ۲۰۰ متری تونل کندوان واقع شده است. شکل کلی بنا به صورت چهار ضلعی و از دو ردیف طولی حجرات گنبددار تشکیل شده‌ است. هر گنبد روی چهار طاق استوار است و گنبدهای این بنا از نوع کلنبه‌ای محسوب می‌شود.

موزه خودروهای تاریخی ایران

موزه خودروهای تاریخی ایران در نمک آبرود واقع شده و ۲۵ خودرو تاریخی را در معرض دید عموم گذاشته است. قدیمی‌ترین خودروی به نمایش گذاشته در این موزه مربوط به دوره احمدشاه است. رولز رویس سیلورگوست از قدیمی‌ترین اتومبیل‌های سلطنتی بود که احمدشاه آن را خریداری و این خودرو وارد ایران شد. بنز  (K ۵۰۰) نیز یکی از ارزشمندترین خودروهای این موزه است.

عکس کاور: مکانبین


پاسپورت امارات باز هم ترقی کرد؛ جایگاه سومین پاسپورت قدرتمند جهان در حالی به این کشور رسید که از چهارم شدن آن، هنوز یک ماه نگذشته است.

پاسپورت امارات که ماه گذشته توانسته بود به رتبه‌ی چهارمی در فهرست پاسپورت‌های قدرتمند جهان دست یابد، حالا یک رتبه‌ی دیگر هم ارتقا پیدا کرد و سوم شد.

اعتبار امارات برای ورود بدون ویزا برابر با ۱۶۳ است؛ به این معنا که دارندگان پاسپورت امارات می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۱۳ کشور وارد بشوند؛ ۵۰ کشور به آن‌ها ویزای بدو ورود اعطا می‌کنند و اماراتی‌ها تنها برای ورود به ۳۵ کشور، نیاز به اخذ ویزا دارند.

پاسپورت ایندکس (Passport Index) فاش کرد که پاسپورت امارات، به‌صورت مشترک با پاسپورت‌های بلژیک، اتریش، ژاپن، یونان، پرتغال، سوئیس، انگلستان، ایرلند و کانادا در رتبه‌ی سوم قرار گرفته است. سنگاپور و آلمان با نمره ۱۶۵ در صدر این فهرست قرار دارند و کشورهای آمریکا، کره جنوبی، فرانسه، دانمارک و سوئد نیز ۱۱ کشوری هستند که با کسب امتیاز ۱۶۴ به‌طور مشترک در رتبه‌ی دوم ایستاده‌اند.

آرماند آرتون، رئیس شرکت «آرتون کپیتال» (Arton Capital) که رتبه‌بندی شاخص اعتبار پاسپورت را به عهده دارد، معتقد است که قدرت و اعتبار پاسپورت امارات متحده عربی، حاصل دیپلماسی مثبت، تمرکز و اراده‌ی این کشور است. اکنون، کشورهای زیادی به قدرت پاسپورت‌های خود بها می‌دهند و برای‌شان مهم است که شهروندان‌شان بتوانند به‌راحتی به کشورهای مختلف جهان مسافرت کنند.

او همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که موفقیت امارات متحده عربی شاهدی برای اثبات این مدعا است که با قدرت دیپلماسی مثبت می‌توان هر دیدگاهی را به اثبات رساند.


موراکا، اولین استراحتگاه در نوع خود است که موفق شده است رویای خوابیدن در کنار ماهی‌ها را تحقق ببخشد؛ یک طبقه از موراکا، هم سطح با آب‌های اقیانوس هند و طبقه‌ی دیگر آن، پنج متر زیر آب بنا شده است.

وقتی که طرح‌های مربوط به اقامتگاه زیر آبی لوکس در مالدیو منتشر شد، به‌هیچ‌وجه به‌نظر نمی‌رسید که آن ویلا روزی رنگ واقعیت به‌خود بگیرد. حالا، پس از سال‌ها عملیات بالاخره این ویلا تکمیل و آماده‌ی پذیرایی از مهمانان است.

ویلای زیر آبی موراکا، در همین ماه و در استراحتگاه «کنراد مالدیوز رانگالی آیلند» (Conrad Maldives Rangali Island) افتتاح شد و شامل یک بخش اقامتی شخصی است که پنجره‌های آن به روی چشم‌اندازی از اقیانوس هند باز می‌شود؛ درحالی‌که، بخش دیگر اقامتگاه پنج متر زیر سطح آب قرار گرفته است و مهمانان می‌توانند از نزدیک به محیط زیست پیرامون خود نگاه کنند. پنجره‌های گنبدی شکل و وسیع این ویلا که اولین مورد در نوع خودش است، چشم‌اندازی ۱۸۰ درجه از زندگی آبزیان پیرامون به آن می‌بخشد و شعار «با ماهی‌ها بخوابید» را به‌طورکامل برای مهمانان معنا می‌بخشد. 

مالدیو

اتاق‌های خواب، اتاق غذاخوری، سالن ورزش، اتاق استراحت کارکنان و یک فضای نشیمن بسیار راحت در بخشی که روی آب است، قرار دارند و بخشی که زیر امواج اقیانوس ساخته شده است، شامل یک اتاق خواب لوکس، حمام و یک فضای نشیمن است که گردشگران می‌توانند با خیال راحت و در فضایی که آب، دورتادور آن را محاصره کرده است، استراحت کنند.

مالدیو

البته، همانطور که می‌دانید، این‌گونه اقامتگاه‌های لوکس به‌طورمعمول دارای مزیت‌های بیشتری هستند. سرویس‌دهی خدمتکاران در این‌جا، به‌صورت ۲۴ ساعته در هفت روز هفته انجام می‌شود. همچنین، قبل از ورود به این ویلا، مهمانان این امکان را دارند که هر کدام از بخش‌های آن را به صورت دلخواه خود بیارایند. چهار منو برای شخصی‌سازی وجود دارد که بخش‌های مختلف آن به غذا، سلامتی، ماجراجویی و تجربیات فرهنگی اختصاص داده شده است. غواصی با یک گروه فیلمبرداری و استفاده از منوهای غذایی آشپز مخصوص مهمانان هم یکی از گزینه‌های موجود در این منو هستند.

مالدیو

جای شگفتی نیست که مالدیو فرح‌بخش، که دورتادور آن را اقیانوس زیبا فرا گرفته است، محل اولین رستوران زیر‌آبی «ایتا» (underwater restaurant Ithaa) است که آن هم در همین استراحتگاه کنراد قرار دارد. بعد از معرفی رستوران ایتا، رستوران‌های زیر آبی دیگری هم در این کشور معرفی شدند و اولین نمونه از این رستوران‌ها در اروپا هم به‌زودی در سال ۲۰۱۹ آغاز به کار خواهد کرد. 

گالری عکس ویلای موراکا


ایرباس A330-800، یکی از دو مدل جدید ایرباس A330neo، برای تست فیزیک پرواز خود از فرودگاهی در جنوب غربی فرانسه به هوا برخاست.

اولین فروند از هواپیمای ایرباس A330-800 در پرواز آزمایشی خود بر فراز زمین‌های جنوب غربی فرانسه، از فرودگاه تولوز – بلانیاک (Toulouse – Blagnac Airport) در تولوز به هوا برخاست.

MSN1888 در حال گذراندن تست‌های فیزیک پرواز اختصاصی است که برای این نوع حرکت، الزامی هستند. خدمه‌ی حاضر در کابین خلبان عبارت هستند از مالکوم ریدلی و فرانسیس بار، خلبان‌های مجرب پروازهای آزمایشی و لودویک جرارد، مهندس تست پرواز.

برنامه‌ی اعطای گواهینامه‌ی A330-800 مشتمل بر حدود ۳۰۰ ساعت تست پرواز است تا سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد داشت. همزاد دیگر این هواپیما که عضوی از خانواده‌ی بزرگ A330-900 است نیز به تازگی برنامه‌ی تست توسعه و گواهینامه‌ی خود را به اتمام رساند که منجر به تایید عملکرد موتورها، سیستم‌ها، کابین، پرواز و سایر عملیات‌های زمینی مشترک در خانواده‌ی بزرگ A330neo شد.

ایرباس A330-800

A330neo که در جولای ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و آخرین نسل از خانواده‌ی ایرباس‌های پهن پیکر است، بر مبنای قابلیت عملکرد چندگانه، اطمینان‌پذیری و اقتصاد ثابت‌شده‌ی A330ceo ساخته شده است و در عین حال، مصرف سوخت در این هواپیماها تا ۱۴ درصد در ازای هر صندلی کاهش یافته است.

A330 یکی از محبوب‌ترین هواپیماهای پهن پیکری است که تابه‌حال ساخته شده‌اند و تاکنون، بیشتر از ۱۷۰۰ سفارش از ۱۲۰ مشتری در نقاط مختلف جهان دریافت کرده است. بیش از ۱۴۰۰ فروند A330 با بیش از ۱۲۰  اپراتور در حال پرواز در سطح جهان هستند.


جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام، حکایتی ناگفته از آداب و رسوم و صنایع دستی است که امسال برای دوازدهمین بار در استان گلستان برگزار می‌شود.

به وسیله جشنواره بین‌المللی فرهنگ می‌توان نسل کنونی را با نسل گذشته ارتباط داد. در این جشنواره آداب، رسوم، آیین‌ها، موسیقی‌های سنتی و بازی‌های بومی محلی و صنایع دستی یادآور خاطرات کهن و یادآوری و بازآموزی به نسل جوان است.

جشنواره فرهنگ اقوام در گلستان نخستین بار در سال ۱۳۸۴ برگزار شده و پس از آن در تقویم مناسبت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نام استان گلستان ثبت و درج شد و امسال با توجه به استقبال بی‌سابقه مردم و مسئولان در دوره یازدهم، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام نیز در دو شهر گرگان و گنبد کاووس برگزار خواهد شد.

برپایی اینگونه جشنواره‌ها وسیله‌ای برای نمایش فرهنگ، پیشینه و آداب و رسوم غنی اقوام و ملت‌ها است، چراکه فرهنگ و تاریخ اقوام نقش به‌سزایی در شکل‌گیری هویت و ارزش‌های ملی دارد.

از ۲۰ آبان لغایت ۲ آذر ماه نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرستان گرگان و از تاریخ ۴ لغایت ۷ آذر ماه مجموعه ورزشی المپیک شهرستان گنبد کاووس میزبان برگزاری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام خواهد بود.

فرهنگ و آداب اقوام ایران زمین در گلستان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که علت آن هم به تنوع بالای قومیتی در این استان برمی‌گردد. بدین ترتیب در کنار مواهب فراوان طبیعی و تاریخی و ظرفیت‌های بالای گردشگری و اقلیم‌های گوناگون ایرانی کوچک در گلستان ایجاد شده است.

در صورت فراهم شدن بستر فرهنگی و تقاضای شهرستان‌های دیگر، گوشه‌هایی از جشنواره فرهنگ اقوام در آن شهرستان‌ها توسط  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ایجاد می‌شود.

از جمله برنامه‌های اجرایی این جشنواره می‌توان به حضور و معرفی فرهنگ‌های مختلف ایران زمین و اجرای برنامه‌های بومی محلی شامل موسیقی آیینی اقوام، سرودهای فولکلوریک، آداب و رسوم، سوغات و… در قالب جشنواره، برپایی غرفه‌های صنایع دستی و سوغات و ایجاد سیاه چادر عشایر و اقوام مختلف و برپایی سازه‌های سنتی روستایی برای معرفی فرهنگ اصیل ایرانی و حضور کشورهای آسیای میانه، برگزاری مسابقات، برنامه‌های علمی، برگزاری تور یک روزه معرفی استان برای سفرا و خبرنگاران بین‌المللی و …  اشاره کرد.

با توجه به قرابت‌های فرهنگی، بین‌الملل و اقوام مختلف، سفرا و کارداران کشورهای آسیای میانه در این جشنواره شرکت خواهند کرد.

احیا و تداعی کردن رسوم گذشته در ذهن نسل جدید راهی برای برون‌رفت از مسایل و مشکلات فرهنگی کشور در عصر جدید و با توجه به شرایط خاص فرهنگ است.


اورزازات یک شهر کویری زیبا در جنوب مراکش است که فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی مشهور بسیاری در آن فیلمبرداری شده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی، دیوید لین، کارگردان مشهور، دنبال مکانی برای ساخت فیلم بعدی‌اش لارنس عربستان می‌گشت که برای اولین بار نام شهر «اورزازات» (Ouarzazate) به گوشش خورد. این شهر کویری بزرگ که در دامنه‌ی کوه‌های بلند اطلس در جنوب مراکش واقع شده، مناظری عجیب‌وغریب و آسمانی صاف و روشن داشت و اهالی آن با غریبه‌ها رفتاری دوستانه داشتند.

شهر اورزازات مراکش

شهر اورزازات. عکس از: Valdiney Pimenta / Flickr

همه این عوامل دست به دست هم داده و این مکان را به لوکیشنی جذاب برای فیلم‌برداری فیلم‌های سینمایی که داستان‌شان در کویر می‌گذشت، تبدیل کردند. در نهایت، با اینکه دیوید لین بسیاری از صحنه‌های فیلمش را در اسپانیا فیلم‌برداری کرد، اما برخی از قسمت‌های اصلی فیلم مانند صحنه کشتار ارتش ترکیه در واقعیت، در اردن و اورزازات فیلم‌برداری شدند. 

در طول پنجاه سال گذشته، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی بی‌شماری در مراکش و به‌ویژه در شهر اورزازات، فیلم‌برداری شده‌اند. ازجمله‌ی این فیلم‌ها می‌توان به «مردی که شاه شد» (۱۹۷۵)، «آخرین وسوسه مسیح» (۱۹۸۸)، «مومیایی» (۱۹۹۹)، «گلادیاتور» (۲۰۰۰)، «سقوط شاهین سیاه» (۲۰۰۱)، «الکساندر» (۲۰۰۴)، «بابل» (۲۰۰۶)، «اولتیماتوم بورن» (۲۰۰۷)، «شاهزاده‌ی ایرانی؛ شن‌های زمان» (۲۰۱۰)، «۱۳ ساعت» (۲۰۱۶) و بخش‌هایی از مجموعه‌های تلویزیونی «بازی تاج‌وتخت» و «فرار از زندان» اشاره کرد.

پمپ بنزینپمپ‌بنزین دکوری که در فیلم «تپه‌ها چشم دارند» (۲۰۰۶) استفاده شد. این پمپ‌بنزین، هم‌اکنون در نزدیکی شهر آگادیر در مراکش بلااستفاده رها شده است. عکس از: گیلبرت سپاکاوا

 استودیوی فیلم‌سازی «اطلس» که در حومه شهر اورزازات واقع شده، از سال ۱۹۸۳ این تولیدات را مدیریت کرده است. فیلم مشهور «جواهر نیل» با بازی مایکل داگلاس اولین فیلم تولیدی این استودیو بود. امین تازی، مدیرکل استودیوی Atlas & CLA در سال ۲۰۱۵ به خبرنگار CNN گفت:

از لحاظ منطقی، «اورزازات» شرایط بسیار خوبی دارد؛ به همه‌جا نزدیک است. هتل‌های زیادی دارد، مردم آن نیز رفتاری بسیار دوستانه داشته و با عوامل فیلم‌سازی همکاری می‌کنند.

شهر اورزازات مراکشگردشگران سوار بر شتر از  رودخانه‌ای در Ait Benhaddou، در نزدیکی اورزازات، عبور می‌کنند. عکس از: Kent MacElwee

شهر اورزازات مراکش

قلعه Taourirtدر اورزازات. عکس از: cheesewz / Flickr

علاوه بر زیبایی‌های طبیعی که در شهر اورزازات وجود دارند، استودیوی اطلس ده‌ها دکور ساختگی مانند معابد مصری مصنوعی از جنس پلی‌استیرن و کاخ‌های تبتی گچی را در اختیار فیلم‌سازان قرار می‌دهد.

شهر اورزازات مراکش 

یک معبد مصری در استودیوی فیلم‌سازی Atlas. عکس از: Elzbieta Sekowska / Shutterstock.com

حتی نشنال جئوگرافیک هم یکی از این دکورها را برای فیلم‌برداری مینی‌سریال «کشتن مسیح» استفاده کرد. بسیاری از این دکورها، در بیابان، دور از شهر و استودیو ساخته شده بودند و پس از اتمام فیلم‌برداری، عوامل پشت صحنه به‌راحتی وسایل خود را جمع می‌کردند، دکورها را همان‌جا رها کرده و می‌رفتند.

شهر اورزازات مراکش

شهر اورزازات مراکش

شهر اورزازات مراکش

 معابد در حال فرو ریختن و مکان‌های عجیب‌وغریب رومی در این شهر، هم‌اکنون برای گردشگران و فیلم‌دوستان در سراسر جهان یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شوند.

شهر اورزازات مراکش

شهر اورزازات مراکش

دو مجسمه مصری که در استودیوی فیلم‌سازی اطلس در اورزازات قرار گرفته‌اند. عکس از: Yelo Jura / Shutterstock.com

شهر اورزازات مراکش

 کاخ کلئوپاترا در استودیوی فیلم‌سازی اطلس. عکس از: Elzbieta Sekowska / Shutterstock.com

شهر اورزازات مراکش

یک صومعه بودائی در استودیوی فیلم‌سازی اطلس که فیلم «بودای کوچک» در آن فیلم‌برداری شده است. عکس از: Lukiyanova Natalia frenta / Shutterstock.com

شهر اورزازات مراکش

تونی ریوز، نویسنده‌ی کتاب «راهنمای لوکیشن فیلم‌ها در سراسر جهان»، در خصوص کشور مراکش به خبرنگار CNN گفت:

«مراکش یکی از امن‌ترین کشورهای خاورمیانه است و مردم این کشور تمام تلاششان را می‌کنند تا با فیلمسازان حداکثر همکاری را داشته باشند.»

اگرچه فیلم‌های خارجی به طور قابل‌توجهی به اقتصاد اورزازات کمک می‌کنند، اما عادلانه نیست که بگوییم لوکیشن‌های رهاشده‌ی فیلم‌ها، تنها مکان‌های دیدنی این شهر هستند. اورزازات، شهری بسیار زیباست و در نزدیکی آن یک میراث جهانی ثبت شده در یونسکو یعنی روستای Aït Benhaddou قرار گرفته است که آن هم لوکیشنی جذاب برای فیلمسازان محسوب می‌شود.


با کانال دم، یکی از زیباترین کانال‌های کشور بلژیک که در حقیقت به دست ناپلئون برای مقابله با هجوم ارتش بریتانیا ساخته شده است، آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

یکی از راه‌های محبوب دیدن شهر زیبای بروخه در کشور بلژیک، سوار شدن بر قایق‌های کروز در کانال‌های بیشمار شهر است. مرکز تاریخی شهر با موقعیت استراتژیک، محاصره شده توسط کانال‌ها، به راحتی به گردشگران اجازه می‌دهد تا با یک گشت قایقی در اطراف این منطقه تاریخی به تحسین خانه‌های تاریخی زیبا و کلیساها بپردازند. خود کانال‌های شهر، بخصوص کانال سه لاینه بروخه-اسلایس (شهری در هلند) یا کانال دم (Damme Canal)، نیز ارزش بازدید دارند.

این کانال با ۱۵ کیلومتر طول، بروخه را به شهر مرزی هلندی اسلایس از طریق شهر دم (شش کیلومتری شمال شرقی بروخه)، متصل می‌کند. کانال دم به دستور ناپلئون بناپارت کنده شد و از این رو به آن کانال ناپلئون وارت (Napoleon Vaart) یا کانال ناپلئون نیز می‌گویند.

کانال دم

چشم‌انداز پانارومایی از کانال مشهور دم. عکس از کانادااستوک

هدف ناپلئون، کندن چندین کانال در امتداد ساحل بود تا ارتش فرانسه بتوانند سریع‌تر جابجا شوند و تجهیزات جنگی را سریع‌تر منتقل کنند و در همین حین با ارتش قدرتمند بریتانیا روبه‌رو نشوند.

انجام این کار در دریا به علت حضور نیروی دریایی بریتانیا در آب‌ها غیر ممکن بود. این کانال قرار بود شهر بروخه را به دهانه رود اسخلده (Scheldt) در هلند متصل کند، اما با شکست ناپلئون در نبرد واترلو، این امر هرگز محقق نشد.

نبرد واترلو در تاریخ ۱۸ ژوئن سال ۱۸۱۵ میلادی، بین قوای فرانسه و قوای ائتلاف هفتم در دشت واترلو در کشور بلژیک امروزی در گرفت. این آخرین نبرد ناپلئون بناپارت بود.

کانال دم

عکس از اریک هوی برشت/فلیکر

کمی بعد، پادشاه ویلیام اول دستور داد تا ساخت کانال بروخه-اسلایس تمام شود، اما این پروژه تا دهه ۱۸۵۰ کامل نشد. در شهر دم، این کانال از کانال لئوپلد (Leopold) و کانال شیدونک (Schipdonk) عبور می‌کند. این دو کانال در سال‌های میانی قرن نوزدهم، پس از استقلال یافتن بلژیک در سال ۱۸۳۰، برای کاهش آسیب‌پذیری شبکه کانالی بلژیک از دخالت هلندی‌ها ساخته شدند.

کانال دم

عکس از آلین رویلر/فلیکر

کانال دم تا سال ۱۹۴۰ مورد استفاده بود. در این سال، ارتش فرانسه با تخریب سیستم سیفون کانال به حمل و نقل دریایی در کانال دم، پایان داد.

امروزه در دو سمت کانال، درختان به صف کشیده، چشم‌اندازی بی‌نظیر و زیبا به وجود آورده‌اند و به جرات می‌توان گفت که این کانال، زیباترین کانال فلاندر (ناحیه‌ای در شمال بلژیک به مرکزیت بروکسل) است.

آخرین دیدگاه‌ها